Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Ne postoji čudo za Srbiju

Komentari (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 15 novembar 2010 17:45
pukovnik23
"Možda bi za Srbiju bilo smislenije kada bi sledila "multi-vektorski" pristup. Drugim rečima, pored izgradnje specifičnih ugovornih sporazuma sa EU, Srbija bi trebala odlučno razmotriti i sklapanje ekonomskih, finansijskih i bezbednosnih odnosa sa mnogim drugim zemljama i regionima, uključujući Rusiju, Iran, Kinu, Japan, Brazil, itd. Na taj način, Srbija bi gradila međudržavne odnose koji zadovoljavaju njene interese, a koji ne bi bili samo puko izvršavanje samodovoljnih saveta zapadnih kreatora politike."


Tadicu, Sutanovcu, Djelicu, procitajte ovaj pasus gore!
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 15 novembar 2010 18:20
Boba Borojevic
Profesor Majer je jednostavno definisao postupke vladajuce garniture u Beogardu i njihovih stranih metnora kao "psiholosko zatrasivanje" Srbije.

Nije tesko objasniti zbog cega Boris Tadic i ostali vlastodrsci u Srbiji,udruzeni sa opozicijom Tome Nikolica i tajkuna nastavljaju po svemu zlonamernu i po Srbiju pogubeljnu politiku, ali mi je tesko da razumem da bi narod Srbije i dalje davo glasove upravo takvim pojedincima i grupama.

EU a narocito NATO i SAD nece Srbiji i Srbima "ponuditi" blagostanje, vec ce ih u svakoj prilici i na svakom koraku tretirati sa omalovazavanjem i prezirom.[to radi sopstvenom stanovnistvu, zasto ne bi isto primenili i na Srbije!] To se vidi u dosadanjim odnosima imperijalistickih sila prema Srbiji. Nista se na bolje promeniti nece, vec ce biti gore i gore i gore. Sve dok Srbija i Srbi ne shvate sa kim imaju posla i dovedu svoju kucu u red: promene vlast (milom ili silom), okrenu se sebi i razvijanju i uspostavljanju poslovnih i prijateljskih odnosa sa svima koji i njima zele dobro.

Srbija je suvise siromasna da bi mogla da izdrzi dodatne poreze i "placla" clanstvo u EU i NATO. Zrtvovala je generacije da bude slobodna; odgojila zdrave i pametne mozgove koji mogu da je izvedu iz beznadja u kojem se nalazi. Pitanje je samo da li vecina Srba to zeli?
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 15 novembar 2010 19:58
Stanimir Trifunović, ranije PETI ELEMENT
Iz činjenicama robustnom i perfidnom surovošću natopljenog teksta, jasno se oseća cinizam superiornog.

Zašto bi naš hipnotisani lider bio jedini krivac za našu nesreću ako već otvoreno govorite o pobodenoj zastavi Vašingtona i Brisela u Beogradu.
Onaj koji se tome odupirao i koji je zbog toga MORAO DA ODE progašen je i od zapada i od hipnotisane vlasti retrogradnim neoizolacionistom i postao smetnja. Zato na njegovom primeru treba pokazati kako prolazi svako ko pruži otpor. Zato će on od velikog demokrate, prevodioca „Federalističkih spisa”, tumača Tokvila, pobednika nad Miloševićem, pošto ga poslednji put provučemo kroz naše televizije i naše novine, postati sebični, mali političar iz Belanovice, bedni vlastoljubac za koga niko ne sme da kaže ni jednu lepu reč...
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 15 novembar 2010 20:25
banedral
Postoji li sansa da ovaj tekst stigne do najveceg broja obicnih ljudi u ovoj napacenoj zemljici?
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 15 novembar 2010 21:00
gavrilo
i mi pišemo da je BEZALTERNATIVNI put zapravo put u duplo golo ali avaj ovaj narod je toliko zaluđen i hipnotisan tolikom količinom laži da kada se probudi shvatiće da je GO i BOS!amožda neće imati ni sopstvenu državu!
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 15 novembar 2010 21:37
nelson
"ko, odozgo gleda - bolje vidi".
utoliko je ova analiza srbijanske bliske budućnosti relevantnija.

međutim, pažljivo "biranje" partnera među "drugim" (izvan eu) zemljama, optrećuje, srbima svojstvena nesloga. već se na regionalnom nivou sklapaju razni aranžmani na mikro planu, uz istovremeno banalizovanje državnih projekata. na taj način, država ostaje bez strategije i "pokrića" u ekonomskom i svakom smislu, a kad će iz toga "izaći" - ne (ćemo da) znamo.
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 15 novembar 2010 22:52
Nikola Turajlić
To što srpska korumpirana elita zagovara euroatlanske integracije je razumljivo, jer dobijaju podršku sa te strane, kako bi pljačkali Srbiju.
Medjutim da bi jedan stranac prvi argumentovano ukazao na besmislenost ove orijentacije i pokazao ispravan smer u kojem bi Srbija trebala ići, pokazuje sav jad i bedu srpske patriotske inteligencije, kojoj je u "opisu posla" zaštita srpskih interesa.
Toliko su fascinirani sa euroatlanskim vrednostima da bi istog trenuitka uskočili u EU vlak, pod uslovom da primi celovitu Srbiju.
Ako ništa drugo svakom je jasno da se treba priklanjati onome tko te brani, a ne moliti onog tko te mlati, da prestane i da ćeš mu biti odan i veran sluga.
Medjutim suština je u tome da nema ekonomskog opravdanja za uključivanje u EU u sadašnjim okolnostima, a teško je da će se iste promeniti u dogledno vreme.
Jedinu zdravu dozu sumnje u EU integracije iskazao je Vukadinović, sa svojoj idejom o privilegovanom partnerstvu s EU, verovatno se suzdržavajući da previše ne talasa.
Postavlja se pitanje svih pitanja, tko bi to trebao i mogao privesti Srbiju na pravi put, kada nitko nema intelektualni kapacitet, bar da oceni u kojem smeru se ista treba "okrenuti".
Preporuke:
0
0
8 utorak, 16 novembar 2010 00:23
Boba Borojevic
@ Nikola Turajlic
..."..Postavlja se pitanje svih pitanja, tko bi to trebao i mogao privesti Srbiju na pravi put, kada nitko nema intelektualni kapacitet, bar da oceni u kojem smeru se ista treba "okrenuti"...

Ja vidim patriotske vodje i intelektualce u Srbiji koji bi bili u stanju da povedu Srbiju u pravom pravcu, ali ne vidim ko bi finansirao tu partiju ili pokret.

Potreblo je dovoljno novaca da bi se pobedio ne samo "Soros" vec i ostali srpski neprijatelji koji sede u Beogradu.

Ima li tog novca? Mislim da ima; treba ga samo pronaci.
Preporuke:
0
0
9 utorak, 16 novembar 2010 01:25
skolastik
prihvatili su mantru eu bez alternative ,postavljaju ih stranci , ispunjavaju i izvrsavaju tudje naloge, bez sopstvene pameti , odrzavaju se tudjim novcem tj . usli su u ropski polozaj , fol oni sa nekim nesto pregovaraju . pozicija jednako opozicija
Preporuke:
0
0
10 utorak, 16 novembar 2010 02:38
Nikola Turajlić
@ Boba Borojević
Narodna je izreka da nije siromah onaj tko nema pare, već onaj tko nema razuma.
Na primeru odnosa srpskih patriotskih intelektualaca prema EU, koje ova fascinira kao zmija žabe, vidi se njihov intelektualni (stručni) kapacitet. U koliko netko eventualno i shvata ekonomsku štetnost integracije zbog dugotrajnosti samog procesa (lipsat će magare do zelene EU trave)i više nego upitnu ekonomsku opravdanost samog članstva, ne iznosi svoj stav u javnosti jer bi bio izložen sveopštoj osudi (a ovo je već nedostatak moralnog digniteta).
Dakle mogao bi Soroš dati sve CIA dolare, a Srbija ne bi dobila vladu, koja bi je okrenula u pravom smeru.
Preporuke:
0
0
11 utorak, 16 novembar 2010 09:44
@@
Profesor sam sa sobom upada u koliziju govoreći s jedne strane da nas niko ništa ne pita a s druge strane Srbija bi trebala ovo ili ono . Istina je da marionete , sve i da su dobronamerne ne mogu ništa , suviše smo "krugova pakla" prošli da bi se otrgli , isuviše smo duboko otišli da bi se svetlo uopšte i videlo .Dala baba dinar . . .
Preporuke:
0
0
12 utorak, 16 novembar 2010 10:05
JM
Jeste da nisam poštovalac lika i dela gospodina V. Koštunice, ali ispostavilo se da je na političkoj sceni Srbije jedino on dorastao da vodi spoljnu politiku zemlje. Svi ostali, i pozicija i opozicija, su najobičnije marionete određenih zapadnih agencija, bez sposobnosti da samostalno misle i naročito bez sposobnosti da samostalno delaju.
Preporuke:
0
0
13 utorak, 16 novembar 2010 10:17
mačak garfild
@ Boba Borojevic: “… Ima li tog novca? Mislim da ima; treba ga samo pronaci…” Evo, da se ne mučite dugo oko traženja: tog novca ima na strani suprotnoj od zapadno/soroševske. Dakle, pronađen je! Problemčić je samo u tome što ta strana, kako izgleda, nije zainteresovana/sposobna da ga u tu svrhu investira. Da li je to zbog toga što (za sada? uopšte?) nema bitnih strateško/ekonomskih interesa za Srbiju, ili ih možda i ima u umerenoj dozi, ali teškoće vidi u onome što i @ Nikola Turajlic ovako opisuje : ..."..Postavlja se pitanje svih pitanja, tko bi to trebao i mogao privesti Srbiju na pravi put, kada nitko nema intelektualni kapacitet, bar da oceni u kojem smeru se ista treba "okrenuti"...? Verovatno i jedno i drugo. Za sada su aktivnosti te strane usmerene na bockanje zapadno/soroševskih aktivnosti u Srbiji preko napisa/akcija/izlaganja sopstvenih specijalista za balkansko-slavjanska pitanja, kao i preko manje-više samoproglašenih lokalnih zastupnika - naivnih zanesenjaka, tek toliko da se tenzije održavaju. S druge strane, zapadno/soroševske spoljne snage dobro isplanirano i energično, uz pomoć lokalnih kompradora efikasno ostvaruju svoje ciljeve. I tako....
A kako će na kraju biti, možda ćemo i videti.
Preporuke:
0
0
14 utorak, 16 novembar 2010 10:29
Odbrana i poslednji dani
Realna i bez političke pozadine analiza naše trenutne propasti.Samo se ne slažem da je moguće u EU,a da se ne uđe u NATO. Kao što rekoh-ne može se u brak sa ženom, a da ne spavaš sa njom u krevetu.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 16 novembar 2010 10:42
dida
Veoma sam se zacudila kako uvazeni autor, na pocetku svog teksta, objasnjavajuci nam ekonomske razlike izmedju Balkana i SEVEROzapada Evrope / znaci Italija, Spanija, Portugalija, su vec odavno otpisane kao uspesne, ali to nije tema, lol/ zaboravlja da su zemlje pretezno protestanstkog severozapada bile kolonijalne velesile, u prvom redu Britanija, koje su, na mnogo nacina, i u velikom vremenskom razdoblju, nekako uspele iz kolonijalnog cascenja tudjim dobrima, da izbace sve ostale, pa i Spaniju, Portugaliju i Francusku. Takodje, zaboravlja uvazeni autor da Balkan nije bio nekakav ujedinjeni Zapadni Balkan kakav transatlantisti verovatno imaju u svojim projektima, vec je bio, narocito u drugoj polovini dvadesetog veka, veoma raznolik, razlicit po snazi ekonomskoj i vojnoj, pa tako i politickoj. Pa je tako Titova Jugoslavija, u vremenu pre propale tranzicije 1965. godine imala godisnji privredni rast jednak Japanu, dok je u isto vreme Grcka bila veoma nerazvijena, tek izasla iz vihora gradjanskog rata i neuspelog britanskog projekta sa stranom kraljevskom dinastijom u Atini, Bugarsku ostavimo po strani kao zemlju Varsavkog ugovora, dok o Enver Hodzinoj Albaniji ne treba ni govoriti.

Sva zla na Balkanu dolaze tek sa razbijanjem NESVRSTANE SFRJ kao nespornog lidera na Balkanu, a od strane istih onih NATO sila koje su tu nesvrstanost pa samim tim i progres SFRJ zdusno podrzavale zbog hladnoratovskih razloga. Kada je SSSR unisten, a potonja Rusija pala na kolena, nije ih interesovalo sto ce se jedna tako lepa zemlja SFRJ, primer multikulturalizma, a zasta se i taj SEVEROzapad /samo/ deklerativno zalaze, koja je cak bila i veliki i iskreni prijatelj tog istog SEVEROzapada, rasturiti u moru krvi. Da li da poverujemo da su Severozapadnjaci valjda samo onako usput naoruzavali sve paravojske po secesionistickim EX YU republikama, i na KiM. Kakvo grandiozno licemerje.

Dida
Preporuke:
0
0
16 utorak, 16 novembar 2010 12:58
Jevropljanin jezivi
Iako su mnogi u Srbiji "proslavili" ovu odluku kao korak napred, ova odluka ministara inostranih poslova nije pomerila Srbiju ništa bliže članstvu u EU. To je bio prazan gest koji je prvenstveno zamišljen kao podrška Tadićevoj vladi, ne pružajući ništa samoj Srbiji.
Zaključak: NATO; EU i Tadićeva vlada su na istom zadatku - urušavanja Srbije.
Preporuke:
0
0
17 utorak, 16 novembar 2010 13:18
dida
@Gospodin Trifunovic ex PETI ELEMENT

Potpuno sam saglasna sa Vama, gospodine Trifunovicu! Zasto taj profesorov SEVEROzapad odnosno protestanstka Engleska kao najveca, prakticno jedina vojna pa tako i OBAVESTAJNA sila te profesorove geografske odrednice, nije ucinila sve da ZASTITI Zorana Djindjica, da ne kazem neku tezu rec?

Zasto je bas Engleska inicirala NATO agresiju na SRJ da pomogne UCK koja je vec bila na listi teroristickih organizacija njihovih rodjaka preko bare? Izgleda mi da je upravo cinjenica da je UCK u SUSTINI NARKODILERSKA ORGANIZACIJA, pokazuje da su "kolonijalne navike" Londona, ipak ostatak njihove trgovine opijumom u tih 200 godina koje profesor pominje, i trgovine oruzjem, a u ova postmoderna vremena dodajmo i trgovinu ljudskim organima, i ostalog TESKOG KRIMINALA i ZVERSKIH ZLOCINA, a ne neke romantizirane price o "engleskoj kolonijalnoj tradiciji" koja se, eto, "morala" odraziti i na teritoriji postkomunisticke Jugoslavije odnosno Srbije, i sire Balkana.

Ujedinjeno Kraljevstvo nikada i nije bilo iskreno kako prema SFRJ tako, i jos gore, prema Srbiji. Ne pisem ovo u smislu da UK treba da nas ugura u EU i NATO, nemam te zelje, bas naprotiv, vec samo zelim da kazem da je profesorov SEVEROzapad odnosno Engleska na nas uvek gledala kao na "male ruse", i cemu onda uopste sluzi profesorov tekst? Nicemu. Ako je to nivo profesora na belosvetskim univerzitetima, onda nije cudo i bas mi je milo sto ce za NEKOLIKO decenija ONI biti roblje Narodne Republike Kine, u cijim su lukama, u tzv. zlatno doba kolonijalne Engleske, prodavali opijum.

Dida
Preporuke:
0
0
18 utorak, 16 novembar 2010 14:30
Vanja
Kada sam stigao do ovog dela prestao sam da čitam.
Ironično, jedini put od srednjeg veka kada je ovaj deo Balkana u velikoj meri bio van inostrane dominacije, bio je tokom jugoslovenskog perioda pod Maršalom Titom.

Netačno.
Ta kvazikomunistička tvorevina je bila pod dominacijom zapada i bila je uništena od tog istog zapada čim je poslužila svrsi.

Optužbe Informbiroa su bile apsolutno istinite.
To što je nakon smrti Staljina sovjetski režim odustao od Jugoslavije im se vratilo kao bumerang sa Mađarskom i Češkoslovačkom.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 16 novembar 2010 15:46
Jasna Simonović
Inventivno razmišljanje na temu politički diferenciranog Balkana kao trna u oku "hladnijim" političkim entitetima....
Da bi se došlo do još egzaktnijih zaključaka, mislim da bi neophodno bilo da autor uzme u obzir dve primedbe, koje će autoru iz pozicije stanovnika "velike sile" izgledati možda minorne, ali mislim da nisu nevažne:
1. Balkan ne pripada Istočnoj Evropi, kako je napisao, pogotovo ne naše zemlje jugo orijentacije...negde u članku stoji da pripada...
2. prvi pasus: Ratovi 1990 mogu se podvesti pod jugo, a ne balkanske ratove, pa tako su mnogi ljudi u državama bivše Jugoslavije, pa tako su od 2000 godine i mnogi građani Srbije skloni da Srbije pripade EU i NATO-u...Čak bih rekla i da nisu mnogi već neki bili skloni NATO-u, jer se narod izjasnio da Srbije bude neutralna...
Ostalo je sve izuzetno, naročito sam kraj...Šteta što američka administracija nije svesna mogućnosti Beograda, kao što u te mogućnosti veruje gdin autor...
Preporuke:
0
0
20 utorak, 16 novembar 2010 15:53
Konzervativac
@Stanimir Trifunović,Peti element

Odličan komentar!
Preporuke:
0
0
21 utorak, 16 novembar 2010 16:46
Vukadin
Vau!
Pa kad Amer kaže, to je onda valjda tako. On najbolje zna težinu štapa i izdašnost šargarepe kojom raspolaže.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 16 novembar 2010 18:34
Petrushin
Sjajan tekst!

Berluskoni je nedavno sve rekao, kada je Tadica nazvao "srpski Kluni"

Naravno, egoista Tadic je odmah pomislio da je zgodan i popularan kao Kluni, a ne vjestacki i out-of-date politicar!

Tadic: najbolji srpski glumac.

A njegovi mentori i sponzori: Miskovic, Drakulic i ostala bratija!

Pade vlada! :o))
Preporuke:
0
0
23 utorak, 16 novembar 2010 18:54
Petrushin

Ujedinjeno Kraljevstvo nikada i nije bilo iskreno kako prema SFRJ tako, i jos gore, prema Srbiji.


Iskrenost u politici i interesima Velikih Sila!?

Sta sve covjek ovdje nece da procita!?

Pogledajte na RTS-u, Raspakivanje: Vuk Jeremic

http://tinyurl.com/3a3rq9f

Mozda vam se nesto samo kaze!
Preporuke:
0
0
24 utorak, 16 novembar 2010 21:52
S.Ristic
Lepo je da je g. Stiven Majer ipak nasao carobnu formulu za polticki pravac Srbije. Procitah da je aktivan i lobist za Republiku Srpsku. Lobisti su obicno placeni i za te pare ipak moraju nesto da pokazu. Koliko je to realno ili nije vec sam o tome napisao komentar. Ipak mi se cini da on i nije dobro potkovan sa celokupnim istorijom Srba. Ne bih voleo da je tako ako njemu istorija pocinje 1990 i da je pre toga postojao samo Tito. Istorija Srba nije istorija citavog Balkana. Pored srpske postoje i druge istorije i one su razlicite i ne mogu da se stavljaju u jedan kos. Tito jeste vodio neku nezavisnu politiku, za koju danas mozemo da se s pravom zapitmo, da li je bila nezavisna ili indukovana od strane Zapada, je su njeove veze sa suprotnim taborom bile itekako lose, a politika je navodno bila definisana kao potpuna neutrelnost i nesvrstavanje. Morao bih da potsetim da je Srbija u svojoj istoriji imala trenutke kada je pokusala da igra nezavisnu politiku. Pretpostavljam da je to bilo za vreme kralja Petra I Karadjordjevica. Srbia se tada otrgla iz dominantnog zagrljaja Austrougarske a opet proevropsak i pocela da gradi tvrdu ekonomiju, sa cvrstim srpskim zlatnim Dukatom. Tada je dozivela ono sto je dozivela. Ultimatum pred I Svetski rat. Nije potrebno objasnjavati da je svako nastojanje Srbije da se ekonomski ojaca i osamostali bilo zavrseno opasnim ratnim pohodom. Poslednji od tih pohoda je 90-tih godina proslog veka. Ima li g. Stiven Majer to u vidu.
Preporuke:
0
0
25 sreda, 17 novembar 2010 09:38
dida
@Petrushin

Gospodine Petrushin, zelim da Vam kazem da sam svesna da potpune iskrenosti nema ni u obicnim, svakodnevnim medjuljudskim relacijama, jer kako je neko pametan davno rekao, kad bi svi o svakom rekli sta stvarno mislimo, na svetu bi ostalo "cetiri prijatelja".
Saglasna sam veoma da ne moze biti znaka jednakosti izmedju Velike Britanije i bilo koje zemlje Balkana, a ni bilo koje zemlje kontinentalne Zapadne Evrope, slobodna sam dodati. Tako da nema niti moze biti istog stepena iskrenosti u uzajamnim odnosima /veoma/ razlicitih drzava. Jer u tom slucaju obavestajne sluzbe ne bi morale ni da postoje.

Ali, sa druge strane, ne sme se cela ta stvar ni vulgarizovati i uproscavati do te mere da bas nikada ne mozete racunati na neki oblik saveznistva, a koje je putem nekih dogadjaja iz proslosti nastalo, bilo potvrdjeno, i razvijalo se. Jer, u tom slucaju, ne bi postojala rec IZDAJA.

Nemojte zaboraviti da je upravo Ujedinjeno Kraljevstvo prvo priznalo Titovu Jugoslaviju. Nemojte zaboraviti da je SFRJ, iako nesporno nesvrstana, bila u vojnom savezu sa Grckom i Turskom, drzavama clanicama NATO i /tada/ pod snaznim patronatom Engleza. I da ne nabrajam, a imalo bi se jos dosta toga nabrajati, bas u momentu kada dolazi do jakih secesionistickih teznji onih naroda koji su 1918. godine uneli vrlo malo ili nista u Jugoslaviju, naroda koji su u WW1 i WW2 jasno pokazali na cijoj su strani, i dok Srpski narod, a narocito onaj njegov deo preko Drine, i dalje zeli da ostane u toj Jugoslaviji koju je stvorio na zadovoljstvo Wilson Woodrow-a, UK staje na stranu onih koji zele secesiju, i koji su bili neprijatelji Britanije u oba svetska rata! E pa, gospodine Petrushin, sto je mnogo - mnogo je, cak i ako je od Engleza! A kako smo videli, ponovo ujedinjena Nemacka nije zaboravila svoje tradicionalne saveznike na prostoru EX YU, i veoma ISKRENO im je pomogla da ostvare svoje namere.Mislite o tome!

Dida
Preporuke:
0
0
26 četvrtak, 18 novembar 2010 17:25
Petrushin
Postovana Dida,

nazalost, zivim medju tim Englezima i mogu vam reci da oni nisu iskreni cak ni prema sebi, a ne prema drugima!

Da vi mozda ne ocekujete previse od naroda koji je skoro do juce imao robove (cak je Anglikanska crkva imala robove sve do 1830-te na svojim posjedima); vladao svirepo polovinom Zemaljske kugle; pokrao tu istu polovinu Kugle; i dan-danas na ime commonwealth-a izrabljuje te iste bivse kolonije...???
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner